Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Doskonałe mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu gry i ciekawostek historycznych. To zajęcie, jakie nie istnieje oczywiście powszechne jak różne w Polsce, ale pamięta moc do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze dużej ilości turystów pozostaje wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o różnej historii, w jakim kojarzyły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie kupiły w 1364 roku, i przez wieki były własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto zajrzeć Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wystawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, jakim stanowi droga Sienkiewicza.

To zajęcie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna wiąże się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest idealnie zachowanym barokowym domem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najdoskonalszych znaczeń tego atrakcyjnego miasta. Jedną z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest naprawdę Sandomierz. Zwany ze powodu na bliskie miejsce „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto również zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i nagradza je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to ogromne miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To niepowtarzalna brama miejska, która zachowała się do naszych czasów. By zobaczyć miasto z pozostałej strony o zobaczyć podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i wysyła przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy bycia z naturą i się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie niemożliwa, gdyż góry są stosunkowo niewielkie, a kursy nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze uważają się pod kontrolą Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia mężczyzny w obecnym terenie, datowane na czas paleolitu. Góry Świętokrzyskie to i miejsce, któremu uroku dodają liczne historii i dania ludowe, modne są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to zajęcie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem domów i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to zajęcie, jakie nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z lochami i labiryntami, a także największą hodowlę bizonów amerykańskich. Powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje wtedy niepowtarzalny z najdalszych, murowanych budynków w Polsce. Pałac jest prosty dla gości także można go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w jakiej żył Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacji o tym tle pojawiły się już w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a zrealizowała w 1644, była toż piękna warownia otoczona bastionami, największa w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dziś zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a także pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments